Wat doe je nog meer als persoonlijk begeleider?
“Ik ben verantwoordelijk voor het opstellen en bijstellen van het persoonlijk zorgplan voor mijn bewoners. Daarin staan alle afspraken met de bewoner. Afspraken over de zorg die we leveren, maar bijvoorbeeld ook waar iemand graag gaat eten. Aan de hand van dit plan begeleid en ondersteun je je bewoner. Het bepaalt hoe je met iemand omgaat. Twee keer per jaar is er ook een cliëntbespreking. Dan nemen we met de bewoner en eventueel de familie het zorgplan door en kijken we naar veranderingen en wensen en stellen we het plan bij als dat nodig is. Daarnaast is er ook een maandelijks zorggesprek met de bewoner en vaak de familie erbij.”
Wat maakt het werken als persoonlijk begeleider speciaal?
“Ik vind dat ik dichterbij mijn bewoners kom, ik leer ze beter kennen. En als ik ze beter begrijp, beter zie en weet hoe ze zich voelen, dan kan ik ze ook beter begeleiden. Ik ben dus meer betrokken bij hen en zij hebben mij als vast aanspreekpunt. Ik ben eigenlijk hun vertrouwenspersoon. Dit geeft de bewoners een veilig gevoel, maar ook de familie. Ze weten altijd naar wie ze toe kunnen. Bewoners willen soms iets persoonlijks vertellen, maar dan niet aan iedereen. Dan gaan ze graag naar hun persoonlijk begeleider.”
Heb je voorbeelden van bijzondere situaties?
“Er was bijvoorbeeld een meneer die ondervoed was, hij at niet. Maar hij was ook eigenwijs, dus ik moest een manier vinden om hem goed te benaderen. Door onze band bleek dat er toch meer mogelijk was, hij vertrouwde me. Zo maakten we samen een plan. Het is heel duidelijk en goed om één iemand te hebben die de bewoner vertrouwt. Er is ook een bewoner, die zegt altijd tegen mij: “Zo geweldig dat jij nog kan lopen, zo fijn!” Hij kan niet meer lopen en laat je inzien dat sommige dingen zo belangrijk zijn. Het zijn die kleine dingen waar je zelf niet altijd meer aan denkt. Het bijzondere is eigenlijk dat elke bewoner anders is, dus in je werk heb je veel afwisseling.”
Wat maakt dit werk zo bijzonder voor jou?
“Je wilt in deze laatste fase van het leven het voor de mensen zo leuk mogelijk maken. Ze hebben al zoveel meegemaakt, lichamelijk en mentaal. En wat dacht je van eenzaamheid? Een beetje lol en plezier, daar zetten we ons allemaal erg voor in. Dat doen we met een fijn, leuk team. Ik kan altijd terecht bij mijn collega’s voor vragen of hulp. De betrokkenheid bij deze organisatie is zo hoog, iedereen werkt echt met z’n hart en is enorm betrokken. Samen zijn we er echt voor de mensen.”